This video requires the free Flash plugin.

This video requires the free Flash plugin.

z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji.powrót »01-01-1970

Na poniższych komiksach przedstawiliśmy podstawowe elementy drogi, jaką przechodzi osoba niepełnosprawna. Aby przeczytać komentarz wystarczy kliknąć w obrazek lub zatrzymać na nim kursor.

  • Wypadek

    Wypadek


    Trudno go komentować, zawsze jest szokiem, zawsze wywraca życie do góry nogami. Niesie ze sobą ogromne konsekwencje i dla osoby, która doznała urazu i dla jej rodziny.
  • Pobyt w szpitalu

    Pobyt w szpitalu


    Średnia pobytu w szpitalu po wypadku to około 2-miesiące i już tam, osoba po wypadku, spotyka instruktora aktywnej rehabilitacji – też na wózku. Rola wzorca osobowego jest niezwykle istotna – nikt z chodzących, mimo najlepszych intencji, nie będzie w stanie zrozumieć osoby na wózku tak dobrze, jak inny wózkowicz. Dlatego właśnie informacje przekazane przez instruktorów Fundacji mają taką siłę przekonywania.
  • Rehabilitacja medycza

    Rehabilitacja medycza


    W szpitalu zwykle ma miejsce rehabilitacja medyczna. Ma na celu jak największe usprawnienie wybranych partii ciała. Z różnych względów jest selektywna; nie koncentruje się też na umiejętnościach samoobsługi. Ale: instruktor aktywnej rehabilitacji już na tym etapie przedstawia korzystne skutki aktywnej rehabilitacji i zachęca do wzięcia udziału w obozie aktywnej rehabilitacji.
  • 4.	Powrót do domu

    4. Powrót do domu


    Jest inaczej niż było przed wypadkiem. Pomocy potrzebuje nie tylko osoba po wypadku ale także jej rodzina. Nie są pozostawieni sami sobie; także w domu, przed podjęciem decyzji o wyjeździe na obóz aktywnej rehabilitacji, instruktor aktywnej rehabilitacji doradza i uczy optymalnej organizacji życia w domu, pracuje z samym poszkodowanym oraz z jego bliskimi, pomaga także w załatwieniu wielu formalności.
  • Wózek aktywny

    Wózek aktywny


    Warto wybrać dobry wózek, taki, który pozwoli na jak największą swobodę – czyli wózek aktywny. To lekki, nowoczesny wózek dostosowany do potrzeb osoby, która będzie z niego korzystać. Można go łatwo samemu złożyć – co jest konieczne np. przy jeździe samochodem. Fundacja pomaga załatwić formalności oraz dobrać i wypożyczyć lub zakupić wózek. Wózek aktywny jest konieczny do niezależnego życia.
  • Pierwszy obóz aktywnej rehabilitacji

    Pierwszy obóz aktywnej rehabilitacji


    To podstawa. Na obozie, w czasie intensywnych zajęć osoby niepełnosprawne uczą się celowej i konsekwentnej adaptacji do nowych warunków życia: technik czynności samoobsługowych, techniki jazdy na wózku; poprzez odpowiednio dobrany trening sportowy są w znaczącym stopniu usprawniane, uczestniczą w zajęciach teoretycznych poświęconych profilaktyce najgroźniejszych powikłań zdrowotnych, przechodzą treningi kompetencji psychicznych.
  • Warsztat aktywizacji zawodowej

    Warsztat aktywizacji zawodowej


    Osoba niepełnosprawna może skorzystać z programów wsparcia zawodowego wraz z indywidualnym wsparciem doradcy zawodowego i trenera pracy. Fundacja pomaga na każdym etapie procesu powrotu do pracy lub jej skutecznej zmiany. Praca to niezależność, warto ją podjąć. To nieprawda, że osoba niepełnosprawna jest skazana na rentę
  • Samodzielność

    Samodzielność


    Osoba niepełnosprawna, która na nowo nauczyła się swojego ciała, zmieniała swoje życie dostosowując je do innych możliwości, może z powodzeniem pełnić wszystkie role społeczne, które pełnią osoby pełnosprawne. Przede wszystkim może zarabiać na siebie i na rodzinę, realizować swoje plany i zamierzenia, być niezależna.
  • Koszty

    Koszty


    Roczna renta dla osoby niepełnosprawnej to koszt wielkości 9.590 zł; roczny koszt FAR – przy czym w ciągu roku dzięki aktywnej rehabilitacji zazwyczaj udaje się przywrócić osobę po urazie do czynnego życia - to 12.000. Po upływie tego czasu osoba niepełnosprawna wraca do pracy i może zacząć zarabiać. Kończą się koszty, zaczynają przychody. Przy średnim wynagrodzeniu za rok 2011 jakie przyjęliśmy, w perspektywie 10 lat będzie to kwota 407 942,4. Aktywna rehabilitacja opłaca się. Po prostu.