This video requires the free Flash plugin.

This video requires the free Flash plugin.

Zamalowujemy stereotypypowrót »01-01-1970

Graficiarska akcja Fundacji Aktywnej Rehabilitacji

„Prześliczna dziewczyna! – Co z tego, na wózku.” „Wspaniały chłopak…  – No co ty, to inwalida.”  Takie i wiele podobnych stereotypów można usłyszeć praktycznie wszędzie. TO NIEPRAWDA.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, największa Polsce organizacja zajmująca się osobami niepełnosprawnymi ruchowo, rozpoczęła kolejny etap trwającej w tym roku kampanii Pełnoprawni i aktywni.  W najruchliwszych punktach miasta są malowane graffiti przedstawiające np. zachwyconych sobą, niepełnosprawnych, chłopaka i dziewczynę;  piękną niepełnosprawną kobietę  w ciąży,  parę nastolatków – on na wózku, ona na jego kolanach.

Celem akcji jest propagowanie aktywnej rehabilitacji – specjalistycznej rehabilitacji opartej na treningu sportowym oraz intensywnej nauce czynności samoobsługowych.  To dzięki niej osoby po urazie rdzenia kręgowego zmuszone do korzystania z wózków inwalidzkich mogą powrócić do samodzielności i niezależności. 

„Osoby poruszające się na wózkach  jeśli tylko są odpowiednio zrehabilitowane mogą prowadzić normalne  życie –  zakładać rodziny, mieć dzieci, efektywnie i z zaangażowaniem pracować. Nasze murale poprzez sugestywne odwołanie do wartości uniwersalnych i powszechnie rozumianych – miłości,  oczekiwania na dziecko, rodziny – mają pomóc w zmianie często spotykanej opinii o osobie niepełnosprawnej jako niesamodzielnej, niezaradnej.   Mamy nadzieję, że zadziorna graficiarska konwencja przedstawień dodatkowo zwiększy zainteresowanie nasza akcją, zwłaszcza wśród ludzi młodych.” – tłumaczy Rafał Skrzypczyk, wiceprezes Fundacji.

This video requires the free Flash plugin.


W chwili obecnej graffiti można oglądać w Warszawie, między innymi na Rondzie Lubomirskiego; Rondzie Ziutka; na słupach wspornikowych estakady w okolicach Torwaru, na ścianach podporowych wiaduktu przy skrzyżowaniu Saskiej z Al. Stanów Zjednoczonych, na murze oporowym przy stacji WKD „Al. Jerozolimskie – WKD” oraz na rondzie przy Galerii Mokotów.